Harmonogram wesela

„Celuj w księżyc, bo nawet jeśli nie trafisz, będziesz między gwiazdami.” Patrick Süskind – Pachnidło

Uważamy, że w życiu dobrze jest mieć plan. Sami często postępujemy zgodnie z powyższym cytatem. Nie inaczej jest ze ślubem i weselem! Tego dnia dzieje się tak wiele, że warto pomyśleć na czym najbardziej nam zależy i nie pozostawiać wszystkiego przypadkowi. Lepiej zrealizować harmonogram wesela w 90%, niż żałować, że zapomniało się o ważnym dla nas elemencie. Szczególnie, że to bardzo wyjątkowy i niepowtarzalny dzień, co powoduje utrzymywanie wyższego poziomu stresu szczególnie w jego pierwszej części, kiedy dzieje się najwięcej.

Przygotowania ślubne Suknia ślubna White Angel

Przygotowania do ślubu

Poradnik dotyczy przygotowań ślubnych w trakcie dnia ślubu. Momentu, w którym już się ubieracie, a nie przygotowań, które zaczynacie niekiedy kilka miesięcy albo nawet lat przed swoim ślubem, planując poszczególne elementy tego dnia. Będzie to wpis bazujący na naszych doświadczeniach i starający się pokazać Wam na co zwrócić uwagę, aby zdjęcia ślubne z przygotowań były możliwie najpiękniejsze. W dwóch ostatnich akapitach poruszymy także kluczowe w naszej ocenie momenty.

Przygotowania Pani Młodej Różan

O której zacząć przygotowania?

Przed ślubem zadamy Wam kilka pytań i wspólnie ustalimy godziny rozpoczęcia przygotowań oraz rozpiszemy bardziej szczegółowy harmonogram całego dnia. Wasze plany są bardzo zróżnicowane i nie ma jednej idealnej reguły na określenie planu. Na tym etapie warto wspomnieć o trzech dodatkowych rzeczach:

  • Skontaktujcie nas z filmowcami bądź podajcie ekipom tą samą godzinę rozpoczęcia przygotowań. Zdecydowanie lepiej dla Was i dla Waszych ubrań, jeśli będziecie przygotowywać się tylko raz, a nie oddzielnie do filmu i zdjęć. To też oszczędzi Wam niepotrzebnego stresu.
  • Nie planujcie przygotowań ze zbyt dużym zapasem czasowym. Wiemy że pokusa, aby tego dnia nigdzie się nie spóźnić, jest wielka. Musicie jednak wiedzieć, że zbyt wczesne rozpoczęcie przygotowań również nie jest dla Was dobre, ponieważ od tego momentu może zacząć pojawiać się większy stres, a potęguje się on podczas bezczynnego czekania, gdy wszystko i wszyscy są już gotowi, a jest jeszcze zbyt wcześnie, aby wyjść z domu.
  • Unikajcie tłumów na przygotowaniach. Przygotowania i Błogosławieństwo to bardzo intymne momenty i lepiej żeby takie pozostały. Dodatkowe osoby, które przez większość czasu nie mają co ze sobą zrobić i patrzą na zegarek, potęgują tylko Wasz stres.
Bukiet ślubny boho przygotowania ślubne

Przygotowania ślubne jako forma rozgrzewki

Przygotowania to także dobry moment, aby trochę ochłonąć i przyzwyczaić się do nowej sytuacji. Właśnie dzień, na który tak długo czekaliście, zaczyna nabierać tempa i dobrze jeśli nie jesteście zaskoczeni wszystkim naraz – dużą liczbą gości, zdjęciami robionymi z każdej strony, ekipą foto i video, czy też obecnością księdza lub urzędnika. Zaczynamy w mniejszym gronie i zdecydowanie z większą swobodą. Przed sprintem warto rozgrzać mięśnie, nie gazujemy też zimnego silnika 😊 Dodatkowym plusem jest także to, że poznają nas także Wasi najbliżsi, rodzina i świadkowie.

Obraz przedstawia Panią Młodą zakładającą suknię ślubną na przygotowaniach ślubnych

Jak przygotować się na przybycie fotografa?

Przed ślubem ustalimy wspólnie kluczowe elementy Waszego ślubu, wesela oraz harmonogram dnia. Przede wszystkim dobrze jest mieć plan. Wizualizacja tego dnia odpowiednio wcześnie pozwala przygotować się na ewentualne niespodzianki i zagrożenia. Jednocześnie jest to dobry moment, aby skonfrontować Waszą wizję tego dnia z naszym doświadczeniem i dopasować wszystko indywidualnie do Waszych potrzeb. Z dużą uwagą słuchamy Waszych pomysłów, oczekiwań i wspólnie wypracowujemy najlepszy plan.

Przygotowania ślubne - kolczyki położone na liściach monstery

Przygotowanie bliskich

Ważne jest także, aby wszyscy znali plan. W 90% przypadków szczegóły ustalane są z Panią Młodą tydzień przed ślubem. Nie prowadzimy dokładnych statystyk, ale prawdopodobnie około połowy przyszłych mężów nie dostało informacji, że takie szczegóły były ustalane, a trudno trzymać się planu jeśli nie ma się o nim pojęcia. Dlatego drogie Panie, dzielcie się wiedzą z Panami 😊 Najczęściej na tym etapie pojawiają się opóźnienia, które jak domino wpływają na kolejne etapy dnia. Najczęściej przez opóźnienia pojawia się stres – na szczęście wiemy o tym i planujemy odpowiednio dużo zapasu czasowego. Ważne jest nie tylko o której zaczniemy przygotowania, ale też w którym momencie Pan Młody przyjedzie do Pani Młodej.

Pamiętajcie także o tym, że jeżeli na Waszym ślubie będą filmowcy, to fajnie żeby też znali nasze ustalenia. W końcu na pewno nie chcecie ubierać się dwa razy oddzielnie dla fotografa i kamerzysty. Chodzi tu zarówno o praktyczną stronę, ale także o Wasze koszule, garnitury i suknie. Zdecydowanie lepiej wyglądają niepogniecione.

Siedząca Panna Młoda z Babcią i Mamą

Jak przygotować się na przygotowania ślubne

Przygotujcie się na rzeczy, które będziecie robić pierwszy raz w życiu. Jeżeli nie potraficie wiązać krawatu albo wybraliście wiązaną muchę, to nie uczcie się wiązania w trakcie tego dnia. Obecność dodatkowych osób na pewno nie ułatwi Wam tego zadania. Odetnijcie metki, zaszyte szwy w garniturze i wszystko co łatwiej zrobić bez trzęsących się rąk.

Detale ślubne na przygotowaniach

Przygotujcie pozostałych usługodawców i bliskich

Przygotujcie nie tylko siebie, ale też swoich bliskich na to co będzie się działo. Przeczytajcie tą historię jako przestrogę: Pewnego pięknego dnia przyjeżdżamy do Pana Młodego, wita nas zestresowana mama. Pytamy o Młodego i dostajemy informację, że zaraz zejdzie, bo jeszcze się szykuje. I żeby absolutnie nie robić zdjęć w pokoju na górze, bo jest brzydki i przed remontem. Ale w pewnym momencie stwierdziliśmy, że czekamy za długo i postanowiliśmy skontrolować co się dzieje i zamienić z Panem Młodym dwa zdania. Okazało się, że na górze kamerzysta nagrywał film w najlepsze, a mama prawie pozbawiła syna zdjęć z tego etapu przygotowań (a pokój był duży, jasny i bardzo zdjęciowy). Dlatego najlepiej ustalcie wcześniej z bliskimi miejsce przygotowań i przedstawcie wszystkim domownikom plan – tak, aby każdy znał tą samą wersję.

Przygotowanie przestrzeni – uniknięcie błędów

Przygotujcie przestrzeń na zdjęcia. Proponujemy, aby pół godziny przed naszym przyjazdem zrobić obchód i pobawić się w fotografa. Zastanowić się czego nie chcecie na zdjęciach i pozbyć się takich przedmiotów. Najczęściej są to butelkowane wody w przypadkowych miejscach oraz ścierki i ręczniki suszące się gdzieś w rogu, a także rozstawiona deska do prasowania i żelazko.

Przygotowania ślubne na dworze

Detale, bukiet ślubny

Należy zrobić też odwrotne ćwiczenie. Przygotujcie wszystko co dla Was ważne w tym dniu – butonierki, bukiet ślubny, spinki, kolczyki, obrączki (!), buty, poszetki i udostępnijcie je nam na potrzeby zdjęć. Dość mocno eksponowanym i tanim elementem zdjęć są wieszaki ślubne – wystarczą proste drewniane, chociaż istnieją także bardziej personalizowane propozycje. Z naszych doświadczeń wynika, że dość często zapominacie o postawieniu bukietów i obrączek w widocznym dla nas miejscu i dopiero po przyjeździe do Pani Młodej okazuje się, że bukiet i obrączki były u Pana Młodego np. w innym pokoju.

Bukiet ślubny

Miejsce przygotowań ślubnych

Prawdopodobnie jest to najważniejszy punkt, na który z pozoru nie mamy wpływu. Ale tylko z pozoru. Najczęściej przygotowujecie się we własnych domach/mieszkaniach. O ile to możliwe, zorganizujcie je w największym i najjaśniejszym pomieszczeniu. Unikajmy także bardzo kolorowych (zwłaszcza jaskrawo zielonych ścian/rolet, które dadzą zielony zafarb na twarzach i strojach). Dobrym pomysłem jest także mniejsza liczba osób podczas przygotowań. Chodzi tu o jak największą i najłatwiejszą możliwość przemieszczania się. Ale co jeśli nie mamy u siebie takich pomieszczeń?

Przygotowania ślubne na dworze

Przygotowania ślubne w jednym domu

Coraz częściej zdarza się, że przygotowujecie się jednocześnie w tym samym pomieszczeniu, albo w oddzielnych pokojach tego samego domu/mieszkania. Ta opcja bardzo ułatwia logistykę, eliminuje jeden dodatkowy przejazd, a odzyskany czas pozwala przeznaczyć na jeszcze ciekawsze fotografie. To rozwiązanie jest często stosowane, jeśli odległości między domem Pani i Pana Młodego są znaczne. Ale co jeśli mimo wszystko nie mamy takiej przestrzeni?

Przygotowania ślubne w hotelu lub w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni

Jeśli nie mamy takiej przestrzeni u siebie, szukajmy jej na zewnątrz. Pierwszym pomysłem jest wykorzystanie przestrzeni hotelowej i pokoju, który i tak prawdopodobnie macie wynajęty w miejscu wesela. Innym, do wykorzystania jedynie w dużych miastach i na pewno możliwy w Warszawie, jest wynajęcie specjalnego studia, w którym perfekcyjnie zaaranżowane jest dokładnie wszystko. Opcja tania, doskonała i niestety jeszcze rzadko spotykana, a pozwalająca uzyskać świetne efekty i wprowadzająca zdjęcia z przygotowań na najwyższy poziom.

Pan Młody szary garnitur

Przygotowania na zewnątrz

Natomiast absolutnie najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie ogrodu, lasu, zieleni, którą macie niedaleko siebie. Fotografie charakteryzują się wtedy naturalnością i odpowiednim naświetleniem. Nie ograniczają nas ani ściany, ani intensywne kolory ścian. Mamy największą przestrzeń twórczą, w której nie tylko Wy wyglądacie dobrze, ale także detale ślubne można świetnie pokazać. Jeśli tylko macie możliwość organizacji przygotowań w takim miejscu, nie zastanawiajcie się nawet przez sekundę.

Przygotowania Pani Młodej na zewnątrz

Jak zapanować nad stresem

Warto wspomnieć, że to podczas przygotowań pojawia się u niektórych pierwszy stres. Nasza rada będzie tu może kontrowersyjna, ale jest skuteczna. Im mniej osób na przygotowaniach, tym lepiej. Wystarczycie tylko Wy i świadkowie. Na Błogosławieństwie wystarczą tylko rodzice, rodzeństwo (i ewentualnie inne osoby, które błogosławią). Pozostałych gości zaproście bezpośrednio do Kościoła/urzędu/miejsca ceremonii. Kręcący się tłum wprowadza nerwowość, próbując podpowiadać szkodzi, często pogania „a bo się spóźnicie”, „a bo rondo w remoncie”. Bardzo często niwecząc przy tym wcześniejsze ustalenia i Waszą pewność siebie, przejmując kontrolę nad sytuacją. Nigdy nie zdarzyło nam się, żeby ktoś spóźnił się na ślub, a wielokrotnie długo czekaliśmy na ślub pod miejscem ceremonii.

Przygotowania Pana Młodego

Schematem jest brak schematu. Najczęściej szukamy tu prawdziwie męskich zdjęć, wykorzystując przy tym męskie atrybuty: garnitur, muchę, spinki, czy poszetkę. Zwykle charakteryzują się dużą dynamiką i nie trwają więcej niż pół godziny. Najczęściej rozpoczynamy fotografować w momencie zapinania koszuli. W Polsce zwykle Panu Młodemu towarzyszy świadek lub coraz częściej grupa świadków, ale nie jest to wymóg konieczny. Zdarza się, że zamiast świadka w roli pomagającego występuje tata lub rodzeństwo. Bywa też tak, że Pan Młody ubiera się po prostu sam. Każda opcja jest dobra. Jeśli macie samochód ślubny, który chcecie mieć uwieczniony na zdjęciach, jest to dla nas optymalny moment na wykonanie takich fotografii. Powiedzcie nam o tym.

Przygotowania Pana Młodego

Przygotowania Panny Młodej

Sytuacja wygląda analogicznie do męskich przygotowań. Z przyjemnością wykorzystamy dostępne ozdoby i detale. Przeważnie u Panny Młodej jest ich zdecydowanie więcej, a my z chęcią weźmiemy udział w zakładaniu podwiązki, butów ślubnych czy welonu. Każda minuta, poprawienie makijażu, użycie perfum to dodatkowa szansa na piękne zdjęcia. Na koniec często namawiamy Was na wykonanie chociaż kilku portretów – to idealny moment.

Pani Młoda w szlafroku ślubnym

First Look – pierwsze spojrzenie

W harmonogramie przygotowań warto znaleźć chwilę tylko dla siebie. First look to nic innego jak Wasze pierwsze spojrzenie na siebie, pierwsze spotkanie tego dnia. Już w pięknych strojach, które niekiedy były ukrywane przed drugą połówką. Uwierzcie, że ten moment jest czymś wyjątkowym, wzruszającym i niepowtarzalnym. Warto zachować go tylko dla siebie. Zostajecie na moment sami, my obserwujemy Was z daleka i staramy się być jak najbardziej niewidoczni.

Dużo więcej na ten temat napisaliśmy tu:

Zdjęcia grupowe z rodzicami i bliskimi

Najczęściej na tym etapie towarzyszą Wam rodzice, świadkowie i rodzeństwo. Zwykle mamy duży zapas czasu, aby zorganizować wspólne zdjęcia z najbliższymi. Z doświadczenia wiemy, że później o takie zdjęcia jest bardzo ciężko. U nas to Wy wybieracie zdjęcia do druku i prawie zawsze fotografie z tego etapu są wśród Waszych wyborów. Później wszystko dzieje się bardzo dynamicznie, a uroczystość zaślubin jest uporządkowana przez zewnętrzne instytucje: Kościół lub Urząd i nie mamy zbyt wielu możliwości ich zmiany. Chyba, że zdecyduje się na ślub humanistyczny.

Siedem kobiet w tym Pani Młoda wznoszą toast szampanem

Najważniejsze na przygotowaniach

Jeśli dotrwaliście do tego akapitu, to wiecie już naprawdę bardzo dużo. Najważniejsze zostawiliśmy dla takich jak Wy – wytrwałych. I właśnie tu zdradzimy nasz sekret – najważniejsze na przygotowaniach są uśmiechy i może zdarzyć się tak, że będziemy Was rozśmieszać 😉

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *