Stylowy Instax Square

Różnica między fotobudką a fotolustrem

Zacznijmy od różnic między fotobudką a fotolustrem. Fotobudka jest bardziej powszechna i lepiej znana. Składa się z obudowy, wyświetlacza oraz aparatu i drukarki. Zasada jest prosta – po wciśnięciu przycisku „start” na wyświetlaczu, aparat robi kilka zdjęć, a drukarka od razu je drukuje na specjalnie przygotowanym papierze – najczęściej są to trzy zdjęcia ułożone na pionowym pasku papieru jedno pod drugim.

Fotolustro jest stosunkowo krótko na naszym rodzimym rynku, ale jest urządzeniem bardzo podobnym do fotobudki. Zwykłą obudowę zastąpiło lustro, a aparat i drukarka są lepiej ukryte, dzięki czemu zyskujemy na estetyce. Fotolustro pozwala także na personalizowanie napisów oraz ma lepiej rozbudowane funkcje animacyjne. Natomiast wśród wielu plusów ma też duży minus – aparat umiejscowiony jest znacznie niżej niż w fotobudce i przez to zdjęcia robione są z bardziej niekorzystnego kąta. Niestety w oczy rzucają się przez to wystające brzuchy i podbródki, których z normalnej perspektywy nie widać.

Instax – czym jest?

Instax, przez niektórych nazywany nowoczesnym polaroidem, to nic innego jak stylowy analogowy aparat FujiFilm z automatycznym wydrukiem zdjęć. My zdecydowaliśmy się na wersję Square. Na tle innych modeli wyróżnia się on mnogością dostępnych trybów oraz klasycznymi, wręcz kultowymi większymi odbitkami o proporcjach 1:1 (odbitki mają format 86×72 mm z obszarem zadruku 62×62 mm, a ich kwadratowy kształt jest wzorowany na kształcie wydruków z klasycznego polaroida). Aparat Instax posiada funkcje automatyczne, trzy filtry kolorystyczne, kontrolę jasności, podwójną ekspozycję, tryby makro, krajobraz, portret, selfie i samowyzwalacz oraz wbudowaną lampę błyskową!

Instax czy fotobudka/fotolustro?

W związku z tym, że fotobudka i fotolustro są urządzeniami bardzo podobnymi, od tego momentu w artykule będziemy używać tych pojęć zamiennie. Natomiast poniżej skupimy się na głównych różnicach między fotobudką/fotolustrem a Instaxem.

Wypożyczenie Instaxa jest znacznie tańsze niż wynajęcie fotobudki

Wypożyczenie Instaxa jest znacznie tańsze niż wynajęcie fotobudki. My nie pobieramy dodatkowej opłaty za wypożyczenie Instaxa, pozostaje jedynie koszt zakupu wkładów. Natomiast koszt wypożyczenia fotobudki oscyluje w granicach 700-800 złotych. Różnica w cenie wynika m.in. z większego skomplikowania urządzenia, jakim jest fotobudka względem Instaxa, ale też wpływ na to ma konieczność zaangażowania kolejnej firmy (zwykle dwóch osób, ponieważ sprzęt jest dość ciężki). Oznacza to, że różnicę zauważycie nie tylko w kształcie wydruków (klasyczny kształt odbitki z polaroida versus podłużny wydruk z drukarki), ale także w ostatecznym koszcie organizacji wesela.

Koszt dojazdu

W przypadku fotobudki do stałej ceny wynajmu 700-800 zł musimy doliczyć jeszcze koszt dojazdu dodatkowej ekipy, natomiast naszego Instaxa możemy zabrać ze sobą jadąc na Waszą uroczystość – w tym wypadku dodatkowy koszt nie występuje 🙂

Instax jest na weselu dłużej

Przygotowując ten artykuł przejrzeliśmy dziesiątki ofert wynajmu fotobudki. Zwykle oferowane są dwie godziny obecności, a każda kolejna godzina to dodatkowy (niemały) koszt, wynikający z konieczności zaangażowania pracowników. Instax jest do Waszej dyspozycji podczas całej naszej obecności na weselu. Zwykle nawet 11 godzin! To daje aż 9 godzin więcej bez dodatkowych kosztów.

Lepszy wydruk z fotobudki

Niekwestionowaną zaletą wynajęcia fotobudki jest lepsza jakość wydruków. Odbitki z Instaxa mają niepowtarzalny klimat, jednak to wydruki z fotobudki/fotolustra będą wyraźniejsze i bardziej dokładne. W tym wypadku musicie zdecydować co jest bliższe Waszemu sercu – klimatyczne analogowe odbitki czy dokładniejszy cyfrowy wydruk.

Mobilność Instaxa kontra statyczność fotobudki

Fotobudka, ze względu na swoje rozmiary, jest urządzeniem statycznym. Tło i miejsce wykonywania zdjęć będą w związku z tym zawsze takie same. Natomiast Instax może być z Wami wszędzie! Daje możliwość zrobienia zdjęcia z rodzicami w domu, podczas jazdy do Kościoła, na zapleczu czy też w samym środku szalonej zabawy.

Dodatkowe gadżety do zdjęć

Kolejną zaletą fotobudki jest to, że często jest z nią w pakiecie zestaw masek, kapeluszy i innych gadżetów przygotowanych do robienia zdjęć. Jest to spora zaleta, ponieważ dzięki masce Goście czują się swobodniej, a na zdjęciach łatwiej o szeroki uśmiech. A jak wiecie jesteśmy wielkimi fanami uśmiechu na twarzy i fotografowania pozytywnych emocji 🙂

Możliwość przesłania zdjęć mailem

Dodatkową opcją, często dodawaną przez usługodawców oferujących fotobudki, jest przekazanie Parze Młodej wszystkich wykonanych zdjęć w formie cyfrowej. Fotografia analogowa (czyli korzystanie z opcji polaroid) nie pozwala na zarchiwizowanie wykonanych zdjęć. Ponownie konieczny jest wybór między klimatycznym analogiem a umożliwiającą wielokrotne wykorzystanie formą cyfrową. Na pewno są zwolennicy jednej i drugiej opcji. Sami korzystaliśmy już z możliwości jednego i drugiego – mamy kilka analogowych odbitek, ale też z jednego z wesel otrzymaliśmy mailem cyfrowe wersje zdjęć.

Klimatyczne zdjęcia Instax

Jako plus fotobudki należy uznać możliwość dołożenia dodatkowych napisów i animacji na fotografie. Natomiast Instax to klimat i styl. Każdy kto miał do czynienia z fotografią analogową, od razu w niej się zakocha! Dlatego rezerwujcie u nas terminy i cieszcie się opcją bardzo taniego wypożyczenia Instaxa Square!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *