Zamiast kwiatów

Zamiast kwiatów – cięte kwiaty są piękne! Myślimy, że wszystkim bardzo dobrze się kojarzą. Otrzymujemy je w ważnych dla nas chwilach, np. urodziny lub rocznice. Coraz częściej na zaproszeniach znajdziemy jednak informację, że Pary wolałyby otrzymać coś praktyczniejszego i w pełni zgadzamy się z tym, że w przypływie emocji nie ma nawet czasu, aby nacieszyć się wyglądem i zapachem świeżych kwiatów. Pojawia się też problem jak dobrze przechować kwiaty podczas wesela, żeby jak najdłużej móc cieszyć nimi oczy. Przygotowaliśmy dla Was listę naszych propozycji, alternatyw. Kryterium to możliwość praktycznego zastosowania, możliwie niska cena (wszak kwiaty to przeważnie tylko dodatek do głównego prezentu) oraz niewielkie wymiary produktu. Od tych reguł będą wyjątki, ale będziemy je wyraźnie zaznaczać. Na samym końcu artykułu napiszemy także, czego nie polecamy.

Vouchery na przyszłe randki i momenty

Prezent na ślub zamiast kwiatów

My na naszym ślubie wybraliśmy butelki wina oraz innego alkoholu i dziś tego rozwiązania byśmy nie polecili. Z całą stanowczością postawilibyśmy na wspólnie spędzone chwile. Zamiast kwiatów możecie otrzymać vouchery i bilety do restauracji, kina, teatru. Możecie wybrać się na koncert lub do gabinetu SPA. Chodzić na ściankę wspinaczkową i skakać na trampolinach lub wziąć udział w swobodnym lataniu, jeździe gokartami, pokojach z wirtualną rzeczywistością, czy paintballu. Inwencja należy do gości i to dzięki ich kreatywności możecie odkryć siebie w innych sytuacjach. My jako osoby, które pracują oczami i muszą dbać o swój wzrok, kupilibyśmy Wam bilet na „niewidzialną wystawę”, gdzie osoby niewidome, w całkowitej ciemni, pokazują jak odnaleźć się w ich świecie. Świecie bez fotografii, ale też z trudniejszym dostępem do komputerów i dużym problem np. w sparowaniu skarpetek po praniu.

Realizacja Waszych pasji

Zamiast kwiatów ślub

Pomysł podobny w założeniu do poprzedniego. Każdy z nas ma w życiu pasje i bariery, żeby je rozwijać. Możecie poprosić gości, aby w komitywie spełnili Wasze marzenia. Może z pożytkiem dla związku (he he), wybierzecie się wspólnie na kurs gotowania, może marzycie, aby być mistrzem excela lub makijażu, a być może chcecie wybrać się na kurs bezpiecznej jazdy samochodem lub gry na gitarze. Myślimy, że realizacja własnych pasji sprawia wszystkim ogromną radość, a przecież o to chodzi w prezentach. Usiądźcie wygodnie, weźcie kubek gorącej herbaty lub kawy i posłuchajcie historii naszego ślubnego prezentu. 13 czerwca 2015 roku od grupy naszych przyjaciół otrzymaliśmy Nikona D5100! Nasz pierwszy poważny aparat, dzięki któremu weszliśmy w świat fotografii. To na nim powstały pierwsze refleksyjne sesje i mamy go ze sobą do dziś – ale już tylko z sentymentu.

Kwiaty w jednym kolorze lub jeden rodzaj kwiatów do dekoracji sali

Jaki prezent zamiast kwiatów

Jak to, przecież to miała być alternatywa dla kwiatów! W dodatku ciężka do zaakceptowania przez perfekcjonistów. Fakt, lekko nagięliśmy zasady gry, ale zależało nam na praktycznej stronie. Jeśli szukacie oszczędności, możecie określić jeden kolor kwiatów i w ten sposób udekorować salę. Jako motyw przewodni (i spójny) możecie także wykorzystać jeden gatunek kwiatów. Efekt dekoracji sali będzie niepowtarzalny i z pewnością dzięki takiemu pomysłowi, goście zwrócą ogromną uwagę na dekorację sali – bo sami przyczynili się do jej powstania. Sami jesteśmy ciekawi efektów i z chęcią sfotografowalibyśmy takie wesele. Na pewno nie zabrakłoby zdjęć wielu pięknych i różnorodnych kwiatów.

Sukulenty i inne rośliny doniczkowe

Zamiast kwiatów

Zamiast kwiatów ciętych warto podarować te doniczkowe, a zwłaszcza takie, które są bardzo trwałe i łatwe w utrzymaniu. My uwielbiamy sukulenty (w tym kaktusy), od których uginają nam się parapety. W ostatnich latach urban jungle to niezwykle popularny trend w dekoracji mieszkań i domów, mający coraz liczniejszych fanów. Książki o pielęgnacji roślin doniczkowych, które niegdyś czytały nasze mamy, są teraz niezwykle pożądane i w ekspresowym tempie znikają z portali aukcyjnych i ogłoszeniowych. Może dzięki takiemu prezentowi odkryjecie nową pasję? Dzięki popularyzacji trendu, piękne okazy można znaleźć nawet w popularnych sklepach. Na liście must have roślin doniczkowych są: sukulenty, monstera, pilea (pieniążek), kalatea, fikus, paproć, peperomia, begonia (przepiękna maculata <3), senseveria czy zamioculcas (dwie ostatnie są naprawdę mało wymagające).

Zamiast kwiatów – sadzonki i nasiona

Zamiast kwiatów

A może jesteście w trakcie lub planujecie budowę domu i urządzacie swój ogród? Wtedy świetnym podarunkiem będą sadzonki i nasiona roślin, jadalnych lub nie. Nie planujecie domu? Wystarczy balkon lub taras. Świetnym pomysłem będą zioła, które z łatwością można wyhodować w ciepłych miesiącach na balkonie. Świeża mięta to podstawowy dodatek do mohito, a skoro drinki (z alkoholem lub bez) są już prawie gotowe, to jest to idealna okazja do wspólnego spotkania w celu omówienia wrażeń ze ślubu i wesela.

Nowy dom – praktyczne prezenty

Prezent na ślub zamiast kwiatów

Ślub to założenie nowej rodziny, ale najczęściej także fizycznego ogniska domowego. I to idealny moment, aby pięknie pomóc urządzić nową przestrzeń. Prawdopodobnie wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę jak duże są to koszty i o jak wielu rzeczach należy pamiętać. Idźmy tłumnie po patelnie, prześcieradła, sztućce i wszystko co niezbędne (lub vouchery do sklepów z ofertą zawierającą elementy wyposażenia domu).

Lista rzeczy do wyboru

Pudełko na prezenty Just Married

Ale jak to zorganizować, aby nie dostać samych patelni albo prześcieradeł? Najprościej zróbcie listę w internetowej chmurze i pozwólcie gościom zarezerwować zakup. Kolejne osoby będą widziały co kupili poprzednicy i dostaniecie dokładnie dopasowane do Waszych potrzeb produkty. Dobrze w takiej sytuacji umieścić szerszą listę w różnych progach cenowych, aby każdy z gości mógł wybrać coś w jego zasięgu cenowym i nie czuć z tego powodu dyskomfortu. Lista nie musi dotyczyć tylko akcesoriów wyposażenia wnętrza, możecie w ten sposób zrobić miks wszystkiego o czym w życiu marzyliście i np. połączyć pasje, kwiaty, wystrój wnętrza i wszystko inne o czym tylko pomyślicie.

Zamiast kwiatów – cel charytatywny

Jaki prezent na ślub zamiast kwiatów

Serce rośnie, mnóstwo osób w tym wesołym dniu postanawia umilić go także innym, zwykle pokrzywdzonym przez los. Widzimy, że zamiast kwiatów organizowane są zbiórki charytatywne. Jeśli myślicie o przekazaniu odpowiedniej kwoty na fundację, pamiętajcie o organizacji. Starsze osoby mogą być skołowane wpłatami internetowymi i warto w takim przypadku zorganizować fizyczną zbiórkę do puszek. Bardzo popularnym i szlachetnym celem jest także zbieranie zabawek dla domów dziecka oraz karmy dla schronisk. Najważniejszy w takiej sytuacji jest wcześniejszy kontakt z placówkami oraz zbadanie ich realnych potrzeb. Bardzo często zabawki muszą mieć odpowiednie atesty, a karma dla zwierzaków skład i termin przydatności.

Herbaty i kawy zamiast kwiatów

We wstępie wspomnieliśmy, że jako kryterium przyjmujemy zarówno wagę jak i trwałość. Dlatego naturalnym wydaje się, że zakup dużych ilości herbat i kaw jest dobrym pomysłem. Zwykle pijemy je codziennie i fajnie będzie mieć wybór między różnymi odmianami i składami. A może dzięki temu staniecie się znawcami w tym temacie i odkryjecie nowy, wcześniej nieznany sobie smak, który pokochacie? Mamy coraz więcej małych, rodzinnych palarni kaw z ciekawą ofertą, dlatego warto dać się czymś takim zaskoczyć.

Przyprawy, pistacje i inne orzechy

Podobnym pomysłem dla miłośników gotowania jest zakup różnych przypraw z całego świata. Dzięki temu każdego dnia będziecie mogli odkrywać nowe smaki i kuchnie. A dla łasuchów odpowiednie mogą być pistacje oraz inne orzechy.

Książka, film, muzyka, gry planszowe, komputerowe i puzzle

Prezent na ślub

A jeśli jesteście miłośnikami książek, filmów lub muzyki to dobry moment, aby wejść na wyższy poziom swoich pasji. Możecie zbudować kolekcję ulubionych książek lub np. płyt winylowych. A jeśli jesteście pasjonatami gier komputerowych lub planszowych, to także możecie o nie poprosić! Przecież to Wasz ślub, a wokół są najbliżsi Wam ludzie. Jest duża szansa, że dzięki takim prezentom będziecie mieć więcej pretekstów do wspólnych spotkań z gośćmi.

Butelka wina lub innego dobrego alkoholu

Zamiast kwiatów - butelka wina

Na wstępie wspomnieliśmy, że był to nasz wybór. Wydaje nam się, że obecnie jest to także najpopularniejsza forma wybierana zamiast kwiatów. Osobiście nie zdecydowalibyśmy się na nią drugi raz, ponieważ nasz zapas alkoholi przez kilka lat praktycznie się nie zmienił (i taki już pewnie pozostanie). Ale nie znaczy to, że w Waszym przypadku będzie tak samo. Na pewno jest to prezent, który łatwo się nie psuje i nie zajmuje dużo miejsca. Pamiętajcie jednak o tym, że alkohol szkodzi zdrowiu! 🙂

Słodycze

Niektórzy decydują się na słodycze zamiast kwiatów. Nie rekomendujemy tego rozwiązania z dwóch powodów. Po pierwsze, takie ilości cukru nie pozostaną dla Was obojętne i nie warto celowo zwiększać go w naszej diecie (sami lubimy cukier, ale otrzymanie tak wielu słodkich paczek jest po prostu ryzykowne). Po drugie słodycze mają swoje daty ważności i prawdopodobnie większość musielibyście zjeść w pierwszym roku po ślubie.

Ciasta na wesele – niepolecane

Alternatywnym zamiennikiem kwiatów są ciasta. W ten sposób impreza nabiera bardziej rodzinnego charakteru, a Wy bezkosztowo możecie uzupełnić słodki stół prawdziwymi, domowymi ciastami. Dlaczego zatem zdecydowaliśmy się na oznaczenie tej opcji jako niepolecane? Z trzech powodów: po pierwsze – dość mocno angażujemy gości dzień przed ślubem lub w jego dniu. Dla imprezy znacznie lepiej, jeśli wszyscy będą wyspani i pełni sił. Po drugie część sal nie zgodzi się na wniesienie jedzenia z zewnątrz. Dodatkowo ciasta przygotowywane są z różnych składników, bez kontroli i będą jechały do Was z różnych części kraju. W takim przypadku jest ryzyko (małe, ale jednak) zatrucia większej liczby osób.

Kupony lotto i zdrapki – niepolecane

Będziemy tu bardzo poważni i racjonalni. Pamiętajcie, że wszystkie loterie powstają po to, żeby zarabiać na marzeniach. Finalnie zawsze wygrywa organizator, a stoi za tym zimna kalkulacja i matematyka. Za oficjalną stroną lotto, prawdopodobieństwo wygrania wynosi:

szóstka1 : 13 983 816
piątka1 : 54 201
czwórka1 : 1 032
trójka1 : 57

Czyli tłumacząc to na prosty język: musimy kupić 57 kuponów i wydać 171 zł, aby statystycznie trafić trójkę i wygrać 10 zł. Bilans strata 161 zł. Aby trafić czwórkę musimy zainwestować 3096 zł (strata ponad 2900 zł). Zakładając, że macie 200 gości na weselu i każdy kupi trzy kupony po 3 zł, łączna inwestycja wyniesie 1800 zł. Prawdopodobnie wygracie tylko około 10 trójek i 1 czwórkę (ale to tak na styku 6 na 10 prób da wygraną, a 4 na 10 nie), za co otrzymacie dodatkowe 100 zł. Strata takiej operacji wyniesie od 1600 do 1700 zł. Przepraszamy za zabicie marzeń, ale wiecie ile za to można mieć sukulentów? 🙂

Jak poprosić o inny prezent zamiast kwiatów?

Zaproszenia ślubne

To proste! Każdy z Waszych gości otrzyma od Was zaproszenie. Najczęściej do zaznaczenia co chcielibyście otrzymać służą wpisane tam prośby i często wyrażane są za pomocą zabawnych wierszyków.

O czym jeszcze warto pamiętać?

O dywersyfikacji! Pamiętajcie, że na różnych zaproszeniach możecie poprosić o… inne prezenty. Dzięki temu będziecie mieć miks prezentów, a nie np. same wina lub herbaty. Idealnie jak zasugerujecie prezenty gościom zgodnie z ich zainteresowaniami. A co Wy chcielibyście otrzymać na prezent zamiast kwiatów? Napiszcie to nam w komentarzach!

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *