Wybór fotografa ślubnego jako jedna z najważniejszych decyzji tuż przed ślubem. 10 kroków, aby zrobić to dobrze.

Po zaręczynach bardzo szybko stajecie przed wieloma poważnymi wyborami, które mają duże znaczenie podczas ślubu i wesela. Szczególnie ważnym jest wybór dobrego fotografa, ponieważ zdjęcia zostają z Wami na całe życie. Jesteśmy pewni, że potem przez całe życie wolicie oglądać zdjęcia, na których ładnie wyglądacie i do których z przyjemnością będziecie wracać.

Nie musicie przecież (tak jak my) znać wszystkich niuansów, ustawień i technik

i pracy z aparatem. Wystarczy, że my je znamy i pomożemy Wam w tym trudnym wyborze. Zatem – jak wybrać tego jedynego fotografa na swój najważniejszy dzień?

10 kroków wyboru dobrego fotografa:

1 Całe reportaże

Uważamy, że każdy fotograf jest w stanie zrobić dobre zdjęcie. Natomiast ciężej jest zrobić 500 dobrych zdjęć. Jeszcze ciężej zrobić je tak, aby wszystkie były ze sobą spójne kolorystycznie. Wybierajcie mądrze, nie dajcie skusić się na jedno ładne zdjęcie, złoty strzał życia. Wybierzcie powtarzalności i gwarancję ładnych ujęć.

Często media społecznościowe skłaniają do publikacji pojedynczych fotografii z danego ślubu. Warto wtedy sprawdzić jak wyglądają pozostałe. Czy wyglądają tak samo dobrze? Czy są ze sobą spójne i tworzą jedną historię?

 

2 Zobacz niezauważalne

Żaden fotograf nie publikuje wszystkich zdjęć ze ślubu i wesela (są one dla Pary Młodej i Ich najbliższych). Zwykle ogranicza się do kilku-kilkudziesięciu klatek z danego przyjęcia (im więcej, tym lepszy obraz całego reportażu), ale przecież Wy płacicie za całość? Skoro płacicie za całość, to warto zobaczyć jak wygląda cały reportaż. Poproście o wszystkie zdjęcia z danego ślubu, przekonacie się wtedy czy całość jest spójna.

3 Odrzuć fotografów bez strony internetowej

Pomyślicie pewnie teraz – jak to, przecież strona internetowa nie robi zdjęć, więc jaki może mieć wpływ na wybór fotografa? Zastanówmy się ile są w stanie pokazać fotografowie, którzy publikują zdjęcia tylko za pomocą Facebooka czy Instagrama – niewiele. Facebook i Instagram bardzo mocno kompresują zdjęcia, zmniejszając ich jakość. Dodatkowo często zdjęcia publikowane na Instagramie przedstawiane są w formacie kwadratu, który wpływa na zmianę kompozycji standardowego zdjęcia. Strona internetowa pozwala na publikację zdjęć w lepszej rozdzielczości, dzięki czemu otrzymujecie lepszy obraz tego, co oferuje Wam fotograf.

 

4 Zdjęcia w różnych warunkach

Reportaż ślubny jest specyficzną dziedziną fotografii. Cechuje się dużą zmiennością warunków, w których wykonywane są zdjęcia. Wymaga to szybkich zmian ustawień aparatu i umiejętności dostosowania się do różnych warunków – od zdjęć w pełnym słońcu przy wyjściu z domu Pary Młodej, przez zdjęcia w małym i ciemnym kościele, po zdjęcia w sali oświetlonej kolorowymi światłami.

Sprawdzajcie jak wyglądają zdjęcia wykonane w ciemnych kościołach czy na salach podczas tańca.

 

5 Powtarzalność

Zobaczcie, czy podoba Wam się tylko jedno zdjęcie, jeden reportaż, czy większość, a może wszystkie?

Czym większa powtarzalność tym większa pewność, że i Wasze zdjęcia będą zjawiskowe 🙂

 

7 Oferta

Oferty różnią się od siebie. Porównajcie je pod względem liczby zdjęć, które otrzymacie. Sprawdźcie jak długo pracuje fotograf oraz czy pracuje sam, czy w duecie.

 

8 Opinie

Spójrzcie na to, co piszą o fotografach w Internecie. Oczywiście z rozsądkiem, bo bywają również opinie sponsorowane, czy też dodawane po złości przez konkurencję (niestety). Natomiast na bazie kilkudziesięciu opinii jesteście w stanie podjąć rozsądną decyzję. Zerknijcie na to, jak piszą o nas i odpowiedzcie sobie na pytanie, czy nie chcielibyście być tak samo szczęśliwi widząc swoje zdjęcia?

 

9 Dwójka fotografów

Bądźcie pewni, że otrzymacie dobre zdjęcia. Skoro jeden fotograf osiąga dobry efekt, to dwóch daje podwójną pewność dobrych zdjęć. Przysięga to tylko kilkanaście sekund, a pierwszy taniec trwa kilka minut. Do tych chwil nie będziecie w stanie wrócić, a dwójka fotografów to dwa różne kadry z tej samej chwili, wykonane z różnych miejsc i różnymi obiektywami. Jest to także minimalizacja błędów, awarii czy też sytuacji losowych jak, np. zasłaniający kadr goście czy filmowcy. Bo co zrobi jeden fotograf podczas awarii? Jeśli jest dobrze przygotowany, pobiegnie po zapasowy aparat, ale to co stracił przez ten czas na zawsze zostanie stracone. Z dwójką fotografów nawet w tak ekstremalnej sytuacji cały czas robione są zdjęcia. Pewność i bezpieczeństwo, które od nas otrzymujecie jest po prostu bezcenne.

10 Kreatywność

Zauważyliście, że nie ma punktu 6? Może jesteście w tym momencie tym zaskoczeni? Bądźcie tak samo pozytywnie (!) zaskoczeni w momencie, gdy zobaczycie swoje zdjęcia. Zobaczcie czy fotograf  czymś Was zaskakuje, czy ma ciekawe ujęcia i czy potrafi znaleźć inną perspektywę w podobnych sytuacjach. Wybierz nas, wybierz kreatywne spojrzenie i ciesz się pięknymi zdjęciami przez całe życie.

 

Zobacz więcej:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *