Czy wszyscy widzimy zdjęcia w ten sam sposób? W jaki sposób monitor nas oszukuje?
Czego piraci nauczą Cię o Twoim monitorze
Zastanawiałeś się dlaczego piraci nosili opaskę na jednym oku? Na pewno wiesz jakie to nieprzyjemne uczucie i chwilowe oślepienie, gdy w ciemnym pomieszczeniu zapali się światło. Piraci przyzwyczajali jedno oko do ciemności, a podczas walki na statku wciągali wroga pod pokład, przekładali opaskę na drugie oko i zyskiwali ogromną przewagę – w przeciwieństwie do wroga widzieli w ciemności bo ich oko było do niej przyzwyczajone. Wróg w tym czasie musiał przystosować swoje oczy do panujących warunków i tracił cenny czas.
Ludzkie oko
Nasze oczy są niesamowite i posiadają fantastyczne możliwości adaptacji. Większość aparatów próbuje odtworzyć rozwiązania, które natura nam po prostu dała. Gdy światło świeci nam w oczy, mrużymy je i wpuszczamy mniej światła. Gdy aparat dostaje za dużą ilość światła, robimy to samo poprzez zmniejszenie otworu przysłony. Podobnie korygujemy balans bieli i barwę, którą mamy wokół siebie. Robimy to tak naturalnie i genialnie, że nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy.
Różne monitory = różne kolory
Być może będąc w sklepie RTV, widząc dziesiątki telewizorów i monitorów obok siebie, zwróciłeś uwagę na ciekawe zjawisko – każdy z nich inaczej pokazuje kolory. Skoro każdy jest inny, to który jest tym dobrym? Jak ustrzec się błędów podczas wyboru fotografa? Może zdarzyć się tak, że jeden monitor będzie pokazywał kolory bardziej nasycone, drugi w cieplejszych barwach, a kolejny będzie świecił na niebiesko, ochładzając tony skóry. Musimy wiedzieć jak uniknąć tych przekłamań kolorystycznych.
Różne warunki = różne wyniki
Skoro nasze oko idealnie przystosowuje się do warunków, to czy warunki w jakich oglądamy zdjęcia nie wpływają na odbiór tego co oglądamy i jak je widzimy? Wpływa i to znacznie! Jeżeli będziesz oglądać zdjęcia w dzień, oko przymruży się, ograniczając ilość światła. Światło zostanie ograniczone również na zdjęciach, które oglądasz, w wyniku czego zdjęcia będą wydawały się Tobie ciemniejsze. Odwrotna sytuacja jest gdy oglądasz zdjęcia nocą, a dookoła jest bardzo ciemno – oko przystosowuje się, nasza biologiczna przysłona otwiera się szeroko i nagle widzi rozświecony monitor – finalnie zdjęcia wydają się jaśniejsze (światło monitora i panująca wokół ciemność daje duży kontrast). Przy okazji wyjaśnia się, dlaczego tak bardzo nie lubimy prowadzić samochodu nocą, gdy oślepiają nas światłą z drugiej strony – szeroko otwarte oczy atakowane są zbyt dużą ilością światła i nie wiedzą jak się zachować.
Różne mieszkania = różne kolory
No nie tego to już za wiele! Nawet kolor ściany za Twoim monitorem ma znaczenie! Zapraszamy do wzięcia udziału w prostym teście. Zajmie Wam maksymalnie 30 sekund.
- Otwórz grafikę na całym ekranie w nowej karcie: https://refleksyjni.pl/wp-content/uploads/Test-wzroku.png
- Patrz z odległości 30 centymetrów na kropkę w czerwonym kwadracie przez 30 sekund
- Po 30 sekundach zobacz na czarną kropkę w białym kwadracie i pomrugaj.
Wynik testu
Co zobaczyłeś? Być może wydało Ci się, że kwadrat obok wypełni się czerwoną barwą. Zamiast tego zobaczyłeś kolor niebieski? Jak to możliwe? Sytuacja jest analogiczna do tej ze zbyt dużą ilością światła i mrużeniem oczu, w tym wypadku nasz mózg otrzymał zbyt dużą ilość barwy czerwonej, dlatego postanowił ją zredukować barwą do niej przeciwstawną – niebieską (dążąc do uzyskania neutralnej szarości). Wnioski: jeśli w pokoju mamy czerwone ściany, fotografie będą widziane bardziej niebiesko. Jeśli ściany są niebieskie – fotografie będą wydawały się bardziej czerwone. Zielone ściany przekłamią nam zdjęcia na różowo i tak dalej. Jeśli temat Cię zainteresował, poczytaj o barwach przeciwstawnych oraz jak bardzo wykorzystywane są w fotografii, filmie i sztuce. Ale skoro tak dużo rzeczy przekłamuje nam obraz, to jak oglądać zdjęcia dobrze?
Zobacz zdjęcia na różnych monitorach
Ten wpis zrodził się w naszej głowie po rozmowie z przyszłą Parą Młodą (jeśli to czytacie, to bardzo Was pozdrawiamy!), którzy widząc wydrukowane zdjęcia, bardzo szeroko się uśmiechnęli i powiedzieli coś w stylu: „o jak super, lekko się obawialiśmy, bo w domu wydawały się ciemniejsze”. Sęk w tym, że to nie zdjęcia były ciemne, tylko monitor. Dlatego zanim wybierzesz fotografa, pierwsze co powinieneś zrobić, to zobaczenie zdjęcia na różnych monitorach, tabletach i telefonach. Na podstawie wielu danych będziesz mógł wyciągnąć wiarygodną średnią.
Zapewnij sobie neutralne warunki
Idealnie jeśli zapewnisz sobie neutralną ścianę za ekranem, najlepiej szarą, ewentualnie białą. Nie pozwól, aby do pokoju dostawała się zbyt duża ilość mocnego światła oraz nie oglądaj zdjęć w totalnej ciemności. Zwróć też uwagę jakim światłem świecą Twoje żarówki w pokoju – czy są to chłodne, czy ciepłe barwy.
Monitor profesjonalistów
Jak my sobie z tym wszystkim radzimy? Na tyle, ile to możliwe, zapewniamy sobie neutralne warunki oświetleniowe. Dodatkowo pracujemy na monitorze graficznym, dzięki czemu widzimy o wiele więcej kolorów. Standardowe monitory potrafią otworzyć zaledwie 35% kolorów widzianych przez człowieka. Co ciekawsze, nawet posiadanie profesjonalnego monitora nie rozwiązuje sprawy, trzeba go jeszcze skalibrować z kolorem otoczenia, a później regularnie ponawiać kalibrację, ponieważ monitory z czasem tracą swoją barwę.
Wydruki
Prawdopodobnie tylko tu zobaczysz zdjęcia takimi jakimi my je widzimy na naszym monitorze. Drukujemy zdjęcia w profesjonalnym laboratorium, korzystając z jedwabnego papieru. Dlatego napisz do nas i zobacz zdjęcia w całej okazałości na na żywo: https://refleksyjni.pl/fotograf-warszawa-centrum-spotkaj-sie/