
Ślub w plenerze – wstęp
Ślub w plenerze, przyroda, natura! Zwróćcie uwagę, że wszystkie te słowa kojarzą się nam pozytywnie. W gruncie rzeczy wierzymy, że wszyscy uwielbiają przyrodę. W zasadzie każde miejsce ma swoją fantastyczną specyfikę. My po wielu latach wiemy, że niesamowite są miejsca znajdujące się bardzo blisko domu, wystarczy zatrzymać się na chwilę i je dostrzec. Mamy 7 kontynentów, setki Państw i regionów, a każde z nich wyróżnia się innym ukształtowaniem terenu i roślinnością. Dlaczego zatem nie skorzystać z tego naturalnego piękna w najważniejszym dla nas dniu ślubu? Najczęściej z powodów praktycznych – organizacja ślubu w Kościele, ceremonii w urzędzie stanu cywilnego lub wesela na klimatyzowanej sali jest po prostu bezpieczniejsze i nie ma w tym wyborze niczego złego.
Ślub w plenerze – najpiękniejszy ze ślubów?

„Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś, niż tego, co zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj, śnij, odkrywaj.”
Mark Twain
Ale nie wszyscy w życiu szukają bezpieczeństwa. Zawsze gdy za bardzo zasiedzimy się w bezpiecznej przystani, przypominamy sobie powyższy cytat, który towarzyszy nam w zasadzie przez większość życia. Być może i Wy należycie do tej grupy, która w ważnych dniach jest w stanie zaryzykować i zrobić coś, na co większość nie miała odwagi się zdecydować. Poniekąd cała nasza fotograficzna przygoda była konsekwentnym płynięciem pod prąd. Wiemy, że wśród Was też są takie osoby! Część z Was już do nas trafiła, a z pozostałymi jeszcze się poznamy. Najlepsze dopiero przed nami! Odpowiadając na lekko prowokacyjne pytanie w tytule wpisu, czy ślub plenerowy jest najpiękniejszym ze ślubów? Zdjęciowo, okiem fotografa na pewno jest w ścisłej czołówce. Natomiast odrzucając fotografię i patrząc na temat bardziej holistycznie, to najważniejsi jesteście Wy i Wasze emocje.
Rodzaje ślubów plenerowych

„Rzucić wszystko i powiedzieć sobie TAK… w plenerze”. Właściwie czemu nie?! Coraz więcej par decyduje się na ślub w plenerze, ponieważ pozwala on na realizację nawet najbardziej szalonych pomysłów i planów. Trend ten przywędrował do nas zza oceanu i bardzo, bardzo nas cieszy! Na razie takie uroczystości stanowią mniejszość, ale z roku na rok organizuje się ich coraz więcej. Niestety w Polsce organizacja nie należy do najłatwiejszych, ale żeby dobrze zrozumieć z czym mamy do czynienia, musimy spokojnie rozważyć jakie mamy opcje:
- Ślub cywilny w plenerze
- Ślub kościelny w plenerze
- Ślub hybrydowy wariant A: ślub w plenerze, wesele na sali
- Ślub hybrydowy wariant B: ślub w kościele, wesele w plenerze
- Ślub kościelny dzień wcześniej, plenerowy innego dnia
Cywilny ślub w plenerze
Jest to najłatwiejszy do organizacji wariant. Możliwość złożenia sobie przysięgi małżeńskiej w plenerze istnieje od 2015 roku, co jest efektem nowelizacji ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego. Formalnie jest to taki sam ślub jak ten organizowany w Urzędzie Stanu Cywilnego i ma taką samą moc prawną. Otrzymamy zatem taki sam akt ślubu jak w przypadku tego zawartego w murach urzędu. Różnica jest w tym co jest wokół nas i niesamowitym pięknie, które możemy uwiecznić. Dodatkowo takie śluby charakteryzują się większym luzem i szybkim biegiem wydarzeń. To co musimy zrobić jest względnie proste – należy wybrać datę oraz miejsce i złożyć odpowiedni wniosek w urzędzie stanu cywilnego (84 zł). Jeśli zostanie zaakceptowany, to opłata za przyjazd urzędnika, jego strój, insygnia, dojazd i wynagrodzenie to 1000 zł. Jakie miejsce możemy wybrać? W zasadzie długi przepis prawa można streścić do tego, że miejsce ma być bezpieczne dla uczestników, pozwalać na uroczystą formę wydarzenia oraz na umieszczenie godła Polski w widocznym miejscu.
Kościelny ślub w plenerze

Organizacja ślubu kościelnego w plenerze jest znacznie trudniejsza, a w praktyce w zasadzie niemożliwa. Sami sondowaliśmy takie rozwiązanie i otrzymaliśmy informację, że potrzebna jest zgoda proboszcza danej parafii, a później biskupa! Do tego trzeba podać wyraźny powód, dlaczego ślub miałby odbyć się w miejscu innym niż kościół.
Kan. 1118 Małżeństwo pomiędzy katolikami lub między strona katolicką i niekatolicką ochrzczoną, winno być zawierane w kościele parafialnym; w innym kościele lub kaplicy może być zawierane za zezwoleniem ordynariusza miejsca (biskupa) lub proboszcza.
Miejscowy ordynariusz (biskup) może zezwolić na zawarcie małżeństwa w innym odpowiednim miejscu. Małżeństwo pomiędzy stroną katolicką i stroną nieochrzczoną może być zawarte w kościele lub innym odpowiednim miejscu”.
Minimalna szansa to organizacja ślubu w miejscach kultu, tj. przy kaplicach, krzyżach i innych miejscach uświęconych. Druga szansa to organizacja ślubu podczas trwania wydarzeń katolickich takich jak pielgrzymki lub dni młodzieży. Natomiast wtedy musimy zaakceptować to, że na ślubie będzie obecne znacznie więcej gości, a Wy będziecie w prawdziwym centrum wydarzeń. W naszej fotograficznej przygodzie zdarzyło nam się także spotkać miejsca uświęcone bezpośrednio… w ogrodach sal weselnych.
Ślub kościelny bez skutków cywilnych i późniejszy ślub cywilny plenerowy
Rozwiązanie, z którym spotkaliśmy się po raz pierwszy w tym roku. Jest możliwość wzięcia dwóch ślubów! Dzień wcześniej (lub ze względów logistycznych można założyć nawet dłuższy odstęp) wziąć ślub kościelny w małym gronie – natomiast cywilny plenerowy z urzędnikiem stanu cywilnego w plenerze w innym terminie np. z większą liczbą gości. Tu, podobnie jak wyżej, będzie potrzebna zgoda biskupa – ale wydaje się, że jest o nią znacznie łatwiej. To czego jesteśmy pewni – naszej parze już raz się to udało.
Wariant hybrydowy- ślub w plenerze, impreza na sali weselnej
Jeśli zdecydujecie się na ślub cywilny, możecie skorzystać z bardzo popularnego rozwiązania jakim jest ślub hybrydowy. Czyli organizacja ślubu w plenerze, a wesela na klimatyzowanej sali. Rozwiązanie to łączy plusy obu wariantów. Otrzymujemy piękne, naturalne zdjęcia ze ślubu oraz bardzo bezpieczne, ciepłe, suche warunki na sali weselnej. Wiele sal weselnych przygotowanych jest do takiego wariantu i posiadają w swoim zapleczu piękne ogrody, altany lub dostęp do jeziora. Dzięki temu możemy wszystko zorganizować w jednym miejscu, oszczędzając czas na przejazdy (często także gościom, którzy mogą zakwaterować się w tym samym hotelu).
Odwrotna hybryda – ślub w Kościele, impreza w plenerze

Dla tych, którym nie uda się zorganizować ślubu kościelnego w plenerze, a przy okazji zależy im na luźnej i swobodnej imprezie, pozostaje wariant odwrotny. Ślub w kościele oraz impreza plenerowa. Wariant spotykany znacznie rzadziej i obarczony ryzykiem, ale z naszego fotograficznego obowiązku musieliśmy o nim wspomnieć. Natomiast takie rozwiązanie może należeć do bardzo efektownych, wesołych i tanich w realizacji.
Ślub humanistyczny
Jest jeszcze jedna alternatywa, o której warto wspomnieć. Jeśli nie potrzebujecie żadnych dokumentów prawnych ani religijnych, to możecie wziąć ślub humanistyczny. To ślub, który nie ma żadnej mocy prawnej, ale może mieć olbrzymią wartość dla Was. W tej formie przysięgacie miłość bezpośrednio sobie. Jak zapewne się domyślacie, skoro wszystko jest bezpośrednie i bez formalności, to możecie zorganizować go dosłownie gdzie chcecie i jak chcecie – wszystko jest w Waszych głowach (w takiej sytuacji ślub cywilny w urzędzie można zorganizować np. w innym dniu).
Ślub kościelny dzień wcześniej
A na koniec wariant najbardziej kompromisowy, a jednocześnie bardzo łatwy w organizacji. Jako przykład podamy najbardziej powszechny układ. Jeśli zależy Wam zarówno na ślubie plenerowym i kościelnym, możecie zorganizować dwa: Kościelny w mniejszym gronie, np. w piątek, a w sobotę ślub humanistyczny/odnowienie przysięgi lub ślub cywilny w wymarzonym przez nas miejscu. W takim wariancie mogą pomóc także mistrzowie ceremonii albo sprawdzeni w publicznych przemowach wodzirejowie.
Miejsce na ślub plenerowy

Lista miejsc, gdzie można zorganizować ślub w plenerze, jest nieskończona. Może to być dziedziniec barokowego pałacu, park przed eleganckim hotelem, zabytkowa kamienica o loftowym klimacie, duży namiot oświetlony lampionami, drewniana stodoła czy nawet stadion sportowy. Każda z tych scenerii stwarza ogromne możliwości organizacji ślubu niekonwencjonalnego, zaskakującego i o niepowtarzalnym klimacie.
- Ślub plenerowy na plaży – tak jak już zdążyliście zauważyć, śluby organizowane są w wyróżniających się pięknem miejscach. Niewątpliwie plaża spełnia wszystkie kryteria dobrego ślubu.
- Ślub plenerowy nad jeziorem – kolejnym cudem natury i chlubą Polski są jeziora. Do tej pory uważamy, że jednym z najpiękniejszych ślubów, na którym byliśmy, to ślub Sylwii i Maćka zorganizowany nad warmińskim jeziorem.
- Ślub plenerowy na polanie – bardzo ciekawą, łatwiejszą w organizacji (bo łatwiej ustalić, kto jest właścicielem terenu) są śluby na polanach. W różnych porach roku uzyskamy tu fantastyczne koloru i odcienie brązu, które po prostu uwielbiamy!
- Ślub plenerowy w lesie – kolejnym powszechniejszym i możliwym do niesamowitych adaptacji miejscem są lasy. Dodatkowo drzewa dają nam więcej możliwości ozdobienia terenu, w tym zawieszenia girland.
- Ślub plenerowy w górach – chyba najczęściej spotykanymi ślubami plenerowymi są te organizowane w górach i nie ma co się dziwić. Najczęściej są to śluby małe i warto przy okazji zastanowić się jak przetransportować w wyższe partie naszych najbliższych.
- Ślub plenerowy w ogrodzie – przechodzimy do bardziej zorganizowanych miejsc. Ogród czyli forma roślinna, ale z większym wpływem człowieka i bardzo często uporządkowana. Jego przewaga to często bliskość większych miast oraz zorganizowane oświetlenie.
- Ślub plenerowy przy sali weselnej – o tym już wspominaliśmy. Często sale mają dedykowane miejsce tuż obok. Najczęściej są to zadbane altany, ale bywa też tak, że wykorzystują pobliskie atuty jak parki czy jeziora.
- Ślub plenerowy przy stodole – ostatni przykład jest luźniejszą formą sal weselnych. Popularnych ostatnio drewnianych stodół na wesele. Reszta jest całkowicie analogiczna do sali weselnej.
Pora roku i miesiąc ślubu
Żyjemy w klimacie, w którym jesteśmy w stanie wyraźnie oddzielić 4 pory roku. Kluczową sprawą będzie odrzucenie tych zimnych i z ryzykiem obfitych opadów. Zacznijmy od średnich temperatur. Zakładamy, że chcemy bawić się jak najdłużej pod gołym niebem – musi być ciepło! Optymalnym wyborem wydaje się okres od maja do września (co pokrywa się także ze standardowym sezonem ślubnym). A jeśli dołożymy do tego kryterium opadów, to największe szanse na suchą ciepłą noc otrzymamy w maju, sierpniu i wrześniu! Poniżej dokładne zestawienie.
Miesiąc | Średnia temperatura | Średnie opady |
---|---|---|
styczeń | -3.3 °C | 21 mm |
luty | -2.1 °C | 20 mm |
marzec | 1.9 °C | 23 mm |
kwiecień | 7.7 °C | 15 mm |
maj | 13.5 °C | 58 mm |
czerwiec | 16.7 °C | 70 mm |
lipiec | 18.0 °C | 68 mm |
sierpień | 17.3 °C | 61 mm |
wrzesień | 13.1 °C | 42 mm |
październik | 8.2 °C | 35 mm |
listopad | 3.2 °C | 41 mm |
grudzień | -0.9 °C | 32 mm |
Godzina ślubu

W zależności od pory roku i pory dnia napotkamy różne warunki oświetleniowe. Warto tak zaplanować harmonogram, aby najważniejsze momenty pokrywały się z najlepszym oświetleniem. A jeśli nie jest to możliwe, to wziąć je pod uwagę w planowaniu miejsca i ozdób. Niektóre z nich w południowym mocnym słońcu mogłyby rzucać na Parze Młodej dodatkowe ostre cienie. Czym bliżej zachodu będzie, tym lepsze będą warunki i to wtedy warto zorganizować np. przysięgę lub pierwszy taniec. Natomiast pamiętajcie, że Wasz ślub to nie tylko zdjęcia i warto zachować tu zdrowy rozsądek. Podczas tego dnia zarówno Wy jak i goście macie się czuć swobodnie i dobrze się bawić. Jeśli uśmiechów będzie dużo, to możemy robić zdjęcia nawet w najtrudniejszych warunkach świata 🙂
Styl ślubu
Jeśli wiecie już, gdzie i kiedy zorganizujecie swój ślub, to pozostają do ustalenia najprzyjemniejsze elementy. Czyli to jak będzie wyglądał Wasz ślub. Na szczęście w tych czasach planowanie jest o wiele łatwiejsze, w internecie znajdziecie mnóstwo inspiracji z całego świata. Z naszego doświadczenia widzimy także, że najczęściej po prostu bardzo dobrze czujecie się w danym stylu. Najczęściej wybieranymi są:
- Plenerowy ślub rustykalny – przepełniony dekoracjami z naturalnych materiałów, sielskim klimatem, nawiązującym do życia dawnej wsi, w stylu slow, podkreślający bliskość natury,
- Plenerowy ślub boho – klimatem podobny do poprzedniego, obfitujący w wiele kwiatowych dekoracji, suszonych traw, łapaczów snów i makram,
- Plenerowy ślub klasyczny – elegancki, często z wybranym kolorem przewodnim i dodatkami tworzącymi spójną całość,
- Plenerowy ślub marynistyczny – pełen dodatków nawiązujących do klimatu nadmorskich kurortów, ozdób z muszli, sznurków.
Kwiaty

Kwiaty są nieodłącznym elementem ślubu. Pojawiają się jako bukiet ślubny, kompozycje na stołach, specjalne kompozycje stojące za Parą Młodą lub tworzące ścianki do zdjęć, a także jako ozdoba miejsca ceremonii. W ostatnich latach florystyka ślubna niezwykle się rozwinęła. Powstają przepiękne dekoracje, tworzące spójną całość i stanowiące niezwykłe tło tych ważnych wydarzeń. Jeśli tylko pozwala na to budżet, można stworzyć klimat niczym w czarodziejskim ogrodzie, przenoszący wszystkich gości na jeden dzień do baśniowego świata. Wybór odpowiedniego bukietu i dekoracji jest ważnym elementem, pozwalającym podkreślić wybrany przez Was styl. Jeśli planujecie ślub plenerowy, zadbajcie w szczególności o odpowiednią dekorację miejsca ceremonii.
Dodatki ślubne

Makramy, łapacze snów, kwiatowe ścianki, świetliste girlandy, ozdobione krzesła, strefy z dywanami i poduchami, kąciki do zdjęć – to elementy, które podkreślą wyjątkowość tego dnia. Warto wcześniej zaplanować wszystkie elementy i przemyśleć które najbardziej pasują do Was.
Kolor przewodni
Coraz częściej nie jest to jeden kolor, a cała paleta odpowiednio skomponowanych barw, np. delikatne pastele, głębokie nasycone kolory podkręcone złotymi elementami lub bardziej niestandardowe połączenia. W wyborze koloru przewodniego lub zestawu kolorów ogranicza Was tylko wyobraźnia. W Internecie można znaleźć mnóstwo inspiracji i podpowiedzi dotyczące np. gatunku pasujących kwiatów. Coraz częściej kolor przewodni jest utrzymywany także na słodkim stole – cukiernicy potrafią stworzyć małe dzieła sztuki w najróżniejszych kolorach i formach.
Wedding planner
Jeśli czujecie się zagubieni, to zawsze możecie skorzystać z doświadczenia specjalistów. Jeśli dysponujecie większym budżetem, rozsądnym wydaje się zatrudnienie wedding plannera, który wspólnie z Wami przejdzie wszystkie kroki. Prawdę mówiąc możecie też odzywać się do nas, a my z przyjemnością raz jeszcze przeżyjemy czasy organizacji ślubu (bywamy na wielu ślubach w różnych stylach, często potrafimy podpowiedzieć jakie rozwiązania najlepiej się sprawdzają).
Ślub w plenerze – plusy
Jak każdy wybór w naszym życiu, także decyzja o ślubie plenerowym ma swoje plusy oraz minusy. Zaczniemy od największych plusów:
- Oszczędność pieniędzy – najczęściej największym plusem jest to jak pięknie takie śluby wyglądają. Natomiast w tej części skupimy się na mniej oczywistych rzeczach. A przy klasycznym ślubie plenerowym może to być spora oszczędność pieniędzy. Zastąpienie największego kosztu – czyli sali weselnej naturą może być bardzo opłacalne ekonomicznie
- Wybór daty jest bardziej elastyczny – nie zależy bowiem od wolnych terminów na salach weselnych, które trzeba rezerwować niekiedy kilka lat w przód. A gorące terminy rezerwują się już w zupełnie niesamowitym tempie. W przypadku ślubu plenerowego tego ryzyka nie ma. Jeśli chcecie, możecie zorganizować go w dowolnym dniu i w dowolnej odległości czasowej od podjęcia decyzji o zawarciu związku małżeńskiego. Zamiast średnich dwóch lat na organizację, równie dobrze może to być także 2 miesiące
- Ślub możliwy w dowolnym miejscu – bardzo niepowtarzalna szansa na wzięcie ślubu w wyjątkowych miejscach. A czy nie cudowne jest wzięcie ślubu np. w miejscu pierwszej randki? Generalnie jak myślimy o ślubach plenerowych, to czujemy wszechogarniającą wolność.
Na co zwrócić uwagę
Skoro w poprzednim akapicie, wymieniliśmy plusy, to w tym musimy wspomnieć o… wyzwaniach! Dokładnie tak, nie o minusach, a o wyzwaniach.
- Owady – bez wątpienia musicie przygotować się na to, że w ciepłych miesiącach w naturze będą owady (w tym uporczywe komary).
- Pogoda – nawet jeśli wybierzemy najlepszy miesiąc, to i tak jesteśmy zdani na łaskę natury. Jeśli nie będziemy mieć szczęścia, musimy przygotować się na deszcze, chłody lub upały. Warto w zanadrzu przygotować okrycia dla gości lub parasole.
- Drogowskazy – to o czym warto pamiętać, to także skuteczna nawigacja dla gości w miejsce docelowe. Przydadzą się tu dobre mapy, ale także drogowskazy i punkty nawigacyjne na miejscu. W nawigacji w telefonach, w przeciwieństwie do kościołów i sal weselnych, zdecydowanie ciężej nawigować na konkretne pole lub polanę.
- Określenie formalności i obuwia – z założenia będzie to mniej formalna impreza i przeważnie znajduje to odzwierciedlenie w strojach. Ułatwcie gościom wybór i zaznacz to na etapie zaproszeń. Bardzo formalne obuwie nie dość, że może tu nie pasować, to może być także męczące dla gości. Zwłaszcza kobiet, które mogłyby przyjść w butach na wysokim obcasie, a później zapadać się w miękkiej ziemi.
- Proseco bus/ fotobudka bus – ciekawym pomysłem, który pasuje do większości ślubów plenerowych, a także jest bardzo lubianym przez gości elementem, są busy z proceco lub te, w których można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Nie spotkaliśmy się jeszcze z foodtrackami, ale mamy nadzieję, że kiedyś doczekamy tego dnia!
Logistyka
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Na tematy typowo logistyczne i wyzwania, które nie występują w tradycyjnych formach.
Prąd i oświetlenie – musimy zapewnić dostęp do prądu. To przede wszystkim komfort, ale także elegancja. Do tego prąd przyda nam się także w nagłośnieniu imprezy. Warto także pomyśleć chociaż o fragmencie utwardzonego parkietu.
Niezbędne pozwolenia – aby zorganizować imprezę w wybranym miejscu możecie potrzebować odpowiedniego pozwolenia. Często warto uprzedzić także okoliczne służby i pobliskich mieszkańców o tym co planujecie.
Parking – goście potrzebują dodatkowego miejsca na zaparkowanie samochodów i musicie im takie miejsce zapewnić.
Miejsce do spania – najlepiej jeśli w bliskiej odległości będzie hotel lub inne miejsce, w którym goście będą mogli wypocząć po imprezie. Założymy się, że po całej nocy w plenerze bardzo ucieszą się z dostępu do prysznica.
Zaplecze – tak jak w przypadku każdej imprezy plenerowej, musicie zadbać o podstawowe potrzeby i zaplecze sanitarne.
Przygotowanie miejsca przysięgi – to na Waszych rękach spoczywa dekoracja miejsca i myślimy, że to nie tylko wyzwanie, ale także piękna przygoda i niezwykła możliwość, aby zrobić to w sposób nietuzinkowy.
Sprzątniecie terenu po fakcie – po imprezie musicie zadbać o sprzątnięcie terenu, a jak bywa przy dobrych imprezach, bałagan też może być dobry.
Nie dla poważnych gości – musicie wiedzieć także, że ludzie są różni. Większość odnajdzie się w takim stylu znakomicie. Dla mnóstwa osób będzie to zupełnie inny ślub i będą chłonąć każdą chwilę. Natomiast musicie wziąć pod uwagę, że poważni, ustatkowani ludzie mogą po prostu źle czuć się w aż tak luźnej formie.
Gotowi na szalone i wymagające wyzwania
Widzieliśmy wiele ślubów w plenerze. Możemy stworzyć reportaże i albumy, które doskonale podkreślą klimat wydarzenia, akcentując emocje Pary Młodej, czyniąc ich pierwszoplanowymi bohaterami wyjątkowego spektaklu w unikalnej scenografii. Efekty naszej pracy zawsze wyróżniają się wysoką jakością zdjęć niezależnie od światła, warunków panujących na zewnątrz, dekoracji i pory dnia. Jesteśmy przygotowani na każą pogodę, nawet jeżeli na kilka godzin przed rozpoczęciem ceremonii następuje zmiana planów. To jest Wasz dzień i Wasz czas, Wy jesteście głównymi bohaterami, Wasi goście świadkami wydarzenia. My stajemy za obiektywami aparatów, aby ująć w kadrach ten naturalny, emocjonalny, piękny teatr.
Fotograf na ślub w plenerze
Macie już miejsce na ślub w plenerze, lista gości jest już gotowa lub jesteście w trakcie jej tworzenia? A czy pomyśleliście o fotografie, który zadba o to, aby wspomnienia z tego wyjątkowego dnia nigdy nie wyblakły? Uchwycimy to, co podczas tych kilkunastu godzin ma największe znaczenie – Wasze emocje. Przepełnione uczuciem spojrzenia, rozwijającą się relację i prawdziwie autentyczną miłość.