Jest to pierwszy wpis z zaplanowanego cyklu “Refleksyjna Środa”. Po spotkaniach z Wami zdaliśmy sobie sprawę z tego, jak dużo pytań i wątpliwości macie. Pomyśleliśmy, że możemy na te pytania odpowiedzieć w naszej nowej serii wpisów. Jesteśmy stałymi bywalcami ślubów i wesel (jako goście, fotografowie, a raz nawet jako Para Młoda :)), dzięki czemu zgromadziliśmy mnóstwo informacji dotyczących wykonywania zdjęć w tych ważnych chwilach. Dziś postaramy się odpowiedzieć na kluczowe i często zadawane nam pytanie:

 

Jak przygotować się do sesji plenerowej?

Dobra sesja to wiele składowych, o których pokrótce postaramy się napisać. W tym artykule skupimy się na sesjach narzeczeńskich oraz ślubnych. Na oddzielny artykuł zostawimy sobie sesje modowe, korporacyjne, dziecięce, noworodkowe, rodzinne i wiele innych.

Styl

Na początku musicie zastanowić jak wyobrażacie sobie sesję, jaki styl się Wam podoba. Podejmijcie decyzję czy wolicie skupić się na krajobrazach, na sobie, emocjach czy rekwizytach. Jednym słowem – co ma być tematem naszej opowieści. Jeśli nie macie konkretnych wytycznych, możecie tę kwestię pozostawić nam. Nasz styl jest miksem wszystkiego, o czym pisaliśmy powyżej: emocji, dalekich kadrów krajobrazowych, jak i bliższych podkreślających Wasze uczucia. Ważne, żeby wybrany styl był spójny na linii miejsce/ubiór/rekwizyty oraz abyście dobrze się w nim czuli. Jako przykład tego co lubimy możemy podać styl rustykalny, w którym piękne stodoły łączą się ze zjawiskowymi wiankami oraz zwiewnymi sukniami, światełkami i mnóstwem kwiatów.

Miejsce

Zazwyczaj właśnie od wyboru tego elementu zaczynamy i jednoznacznie połączone jest ono z Waszą wizją. Tak jak wspominaliśmy wcześniej, możecie wybrać styl rustykalny i nowoczesne stodoły (lub te starsze, obecnie wybór takich miejsc jest coraz szerszy) lub stare, piękne i klimatyczne szklarnie (uwielbiamy ich klimat!) . Możemy zdjęcia robić na znanych placach dużych miast oraz zorganizować zagraniczne sesje ślubne, w których całymi garściami możemy czerpać z miejscowych uroków. Jako przeciwny biegun do wyboru pozostają parki, łąki i lasy – w takim stylu również dobrze się czujemy, a takie miejsca naprawdę polecamy. Odradzamy natomiast miejsca, które są bardzo popularne zdjęciowo, a jednocześnie pełne ludzi. Gdzie każdy kąt i kadr był już tysiące razy publikowany i który niczym nie potrafi zaskoczyć. Przykładem takich miejsc jest chociażby Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego czy Łazienki Królewskie w Warszawie. Oczywiście tam też zrobimy Wam piękne zdjęcia, ale warto pamiętać, że zwykle są one tak zatłoczone, że czasem trzeba ustawić się w kolejce, żeby zrobić fotografię w konkretnym punkcie. Jeśli wiecie, że będziecie skrępowani, gdy inni odwiedzający będą się Wam przyglądać (a Para Młoda zwykle zwraca na siebie uwagę przechodniów), polecamy wybór spokojniejszego miejsca.

Czas

Sesja ciążowa zachód słońca

Jeśli wiemy gdzie zrobić zdjęcie, musimy zastanowić się kiedy chcemy je zrobić. Najlepiej sesję zorganizować w dniu wolnym od pracy, przyjechać na nią wypoczętym i wyspanym. Natomiast najlepsze efekty osiągniemy tuż przed wschodem lub zachodem słońca. Nie zdarzyło nam się jeszcze, aby ktoś wstawał specjalnie na wschód słońca, ponieważ niejako kłóci się nam to ze słowem „wyspany” (ale z chęcią zrobimy sesję o wschodzie słońca na wyjeździe). Dlatego celujmy w zachód słońca i w zasadę złotej godziny (słońce emituje wtedy charakterystyczne żółte światło, działając jako ogromny softbox. Na Waszych twarzach nie pojawiają się wtedy żadne cienie oraz nie mrużycie oczu). Z naszego doświadczenia wynika, że najlepiej pojawić się na sesji półtorej godziny przed zachodem słońca. Jeśli dzień jest pochmurny, sesję można zacząć trochę wcześniej.